Korzyści podatkowe

Często niedocenianą korzyścią z rejestracji znaku towarowego jest możliwość uzyskania korzyści podatkowych w spółkach kapitałowych. Właściciele takich spółek w celu ograniczenia podwójnego opodatkowania swoich wynagrodzeń, mogą zarejestrować znak a następnie udzielić spółce odpłatnej licencji na jego używanie. W praktyce, w ten sposób właściciele lub założyciele spółek gwarantują sobie otrzymywanie dowolnie określonego wynagrodzenia nawet nie pełniąc żadnej funkcji w zarządzie spółki.

Przykład: Spółka Śrubolex jest znanym producentem i dystrybutorem śrub w Polsce. Jej założyciel zarejestrował na siebie słowny znak towarowy „śrubolex”. Następnie udzielił spółce licencji na używanie tego znaku na kwotę 10 tyś zł miesięcznie. Kwota licencyjna będzie zatem opodatkowana jednokrotnie – jako zysk właściciela spółki. W przypadku gdyby ta sama kwota była wypłacana tytułem dywidendy byłaby opodatkowana podwójnie – raz jako część zysku spółki, drugi raz jako zysk z dywidendy.
Takie rozwiązanie daje również gwarancję, że właściciel spółki otrzyma zapłatę niezależnie od kondycji finansowej spółki. W przeciwieństwie do dywidendy, opłata licencyjna jest jednym z zobowiązań spółki, doliczając się do ogólnych kosztów. Nawet jeśli spółka nie osiągnie zysku w danym okresie opłatę licencyjną zapłacić będzie musiała.

autor: Andrzej Przytuła

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

andrzej.przytula@kondrat.pl