Bezpieczeństwo

Poza możliwością zakazania używania znaku innym, rejestracja znaku towarowego gwarantuje przedsiębiorcom bezpieczeństwo używania nazwy. Zdarza się bowiem, że dwie lub więcej firm w podobnym czasie wypuszczają nowy produkt lub świadczą usługę o tej samej lub łudząco podobnej nazwie. Próby późniejszego udowodnienia w sądzie pierwszeństwo używania nazwy są trudne i czasochłonne. Ponadto, w czasie takiego sporu żaden z przedsiębiorców nie ma całkowitej gwarancji, że to właśnie jemu zostanie przyznana racja. Ponadto, na czas prowadzenia sporu dalsze inwestycje w markę (np. przez działania marketingowe) są ryzykowne.

Trzeba również wspomnieć, że zdarzają się sytuacje, że firmy „podrejestrowują” oznaczenia swojej konkurencji w celu blokowania ich działalności lub dalszej odsprzedaży. Chociaż takie działanie najczęściej noszą znamiona czynów nieuczciwej konkurencji to jednak wiążą się często ograniczeniem lub zupełnym zawieszeniem używania nazwy na czas sporu. Prowadzenie takich sporów nie dość, że jest czasochłonne to generuje dodatkowe koszta, których można było łatwo uniknąć zgłaszając wcześniej znak do rejestracji. Często przedsiębiorcy stojąc przed wyborem prowadzenia długotrwałego postępowania przed sądem i Urzędem Patentowym albo zmianą nazwy produktu i utratą zainwestowanych w niego środków, wybierają tą drugą możliwość, chcąc kontynuować obrót produktem.

Można zatem stwierdzić, że dopóki firma nie otrzyma certyfikatu rejestracji znaku nie będzie miała gwarancji, że używana przez nią nazwa jest bezpieczna. Planując długoterminową strategię produktu czy usługi nie sposób pominąć tak ważnego czynniku, jakim jest tzw. „czystość” i bezpieczeństwo używania znaku.

autor: Andrzej Przytuła

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

andrzej.przytula@kondrat.pl