Czy można używać nazwy “pogotowie” i oznakowania zbliżonego do Państwowego Ratownictwa Medycznego?

Czy można używać nazwy “pogotowie” i oznakowania zbliżonego do Państwowego Ratownictwa Medycznego?

Ostatnio zwrócono się do nas z pytaniem, czy przedsiębiorcy mogę posługiwać się nazwą „pogotowie” z wykorzystaniem kolorystyki przypominającej pogotowie ratunkowe do promowania się. W obrocie używane są na samochodach np. oznaczenia „pogotowie głodowe” i „pogotowie drobiowe”.

Niedopuszczalne jest posługiwanie się przez firmy prywatne oficjalnym oznaczeniem systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (dalej: „PRM”). Przedsiębiorcy mogą jednak użyć zwrotu „pogotowie” w ramach swojej nazwy czy logotypu, a także oznakowania podobnego do zespołów PRM, ale pod warunkiem, że oznaczenie, a także sposób jego prezentacji, nie wprowadzi odbiorców w błąd.

Minister właściwy do spraw zdrowia określa wzór oznaczenia systemu PRM, którego mogą używać jednostki systemu PRM, takie jak szpitalne oddziały ratunkowe oraz zespoły ratownictwa medycznego, na których świadczenia zawarto umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Niedopuszczalne jest więc np. użycie wzoru graficznego PRM w logo prywatnej firmy.

(…)

Całość artykułu dostępna na blogu: http://prawo-medyczne.info/czy-nazwa-pogotowie-jest-zastrzezona.


Autor: Natalia Basałaj, radca prawny
KONDRAT i Partnerzybiuro@kondrat.pl

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com