Ochrona znaków towarowych w wirtualnym świecie Metaverse

Hands in a digital universe background

W 2021 roku Facebook, zmieniając nazwę na „Meta” zapowiedział chęć stworzenia wirtualnego społeczeństwa znanego jako Metaverse. Określenie to odnosi się zarówno do wirtualnego, jak i realistycznego świata z elementami 3D, w którym użytkownicy mogą wchodzić w interakcję w środowisku cyfrowym. Oznacza to, że użytkownicy Metaverse mogą kupować dla swoich awatarów wirtualne produkty, takie jak np. buty, odzież, samochody, czy sprzęt sportowy.

Podczas gdy wokół istniejących aktywów cyfrowych, takich jak kryptowaluty i niezbywalne tokeny (“NFT”) panuje wiele emocji i sceptycyzmu, wiele spółek intensyfikuje swoje działania w celu wprowadzania na rynek i dostarczania wirtualnych towarów i usług. Światowe marki coraz częściej koncentrują swoją uwagę na rozwoju Metawersów, dlatego też ochrona i egzekwowanie praw do znaków towarowych w tym niezbadanym jak dotąd świecie wydaje się być coraz bardziej istotną kwestią dla właścicieli znaków towarowych, którzy mają w planach wprowadzać swoje towary i usługi na rynek w wirtualnej rzeczywistości. 

O wzroście zainteresowania rozwojem świata Metaverse świadczy rosnąca liczba nowych wniosków składanych do Urzędów Patentowych w celu rejestracji znaków towarowych na potrzeby tworzenia i rozwoju marek w rzeczywistości wirtualnej. Wnioskodawcy wywodzą się z różnych branż i chociaż niektórzy posiadają już prawa do znaków towarowych w “świecie rzeczywistym” od dawna, podejmują również działania prowadzące do zabezpieczenia swoich praw do wirtualnych towarów lub usług, które zamierzają oferować w Metaverse. Złożenie odrębnych wniosków o rejestrację opartych na istniejących już znakach towarowych, ma zapewnić im uznanie tych praw na rynku wirtualnym Metaverse.

Należy jednak wskazać, że z uwagi na istniejące różnice pomiędzy towarami rzeczywistymi a wirtualnymi, sporną kwestią staje się zagadnienie, czy i w jaki sposób prawa własności intelektualnej można rozszerzyć lub przenieść do świata wirtualnego. W tej materii kluczowe wydaje się opracowanie strategii ochrony znaków towarowych w celu zapewnienia ochrony marki. Na dzień dzisiejszy nie jest jasne, czy używanie znaku towarowego w odniesieniu do produktu wirtualnego będzie równoznaczne z używaniem go w stosunku do rzeczywistego towaru, objętego rejestracją znaku towarowego. Czas pokaże, w jaki sposób obecne wymogi prawne dotyczące rejestracji oraz używania znaków towarowych w świecie rzeczywistym odnajdą zastosowanie w wirtualnej rzeczywistości.  

 Źródło: https://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=1be3918e-e0d1-48f0-99da-0b2d113987a2


Autor: Karolina Synowiec – Kancelaria KONDRAT i Partnerzy

Źródło zdjęcia: https://pl.freepik.com/