Brak opisowego charakteru znaku towarowego słownego “Mała czarna”

Urząd Patentowy RP w trybie postępowania spornego (sygn. sprawy Sp. 426/10) oddalił wniosek
o unieważnienie prawa ochronnego na słowny znak towarowy „MAŁA CZARNA” (R-204037) zarejestrowany dla towarów i usług w następujących klasach:

klasa 25 – odzież, obuwie i nakrycia głowy, włączając t-shirty, szorty, koszulki polo, bluzy, czapki, kapelusze, marynarki, fartuchy;

klasa 35: prowadzenie sklepu z artykułami spożywczymi;

klasa 43: usługi gastronomiczne związane z podawaniem potraw i napojów w kafeteriach, kawiarniach, restauracjach, barach, snack-barach, usługi wynajmowania sal na posiedzenia, usługi restauracyjne, usługi kawiarni, kafeterii, barów przekąskowych, kawiarni oraz barów kawowych z możliwością jednoczesnego zaopatrzenia się w kawę, usługi restauracyjne przygotowujące żywność na wynos, usługi kateringowe- dostarczanie żywności i napojów, zaopatrywanie biur w kawę, dostarczanie żywności na zamówienie, przygotowywanie żywności, przygotowywanie i sprzedaż żywności i napojów na wynos.

Wniosek o unieważnienie znaku złożył zgłaszający słowno-graficzny znak towarowy „MAŁA CZARNA COFFEE BAR (Z-344217)” dla towarów i usług w klasach 30 (m. in. na: cukier, cynamon, czekolada, czekolada, gałka muszkatołowa, herbata, herbata mrożona, kakao, kakao, kanapki, kawa (aromaty kawowe); 32 (m. in. na: bezalkoholowe napoje, gazowane wody, jabłkowe soki, koktajle bezalkoholowe, lemoniada); 43 (barowe usługi, bary szybkiej obsługi (snack-bary), kafeterie, kawiarnie, przygotowywanie dań (żywność i napoje) na zamówienie oraz ich dostawa, restauracje, restauracje samoobsługowe). Urząd Patentowy RP na etapie badania względnych przeszkód rejestracyjnych dla tego znaku przeciwstawił mu w.w. znak towarowy słowny „MAŁA CZARNA” (R-204037).

W związku z istniejącą przeszkodą Zgłaszający znak towarowy „MAŁA CZARNA COFFEE BAR (Z-344217)” wystąpił z wnioskiem o unieważnienie wcześniejszego znaku słownego MAŁA CZARNA (R-204037) zarzucając mu, że sporny znak nie ma dostatecznych znamion odróżniających, od dawna wszedł do języka potocznego oraz że oznaczenie to w odniesieniu kawiarni i produktów, w tym kawy, oznacza w Polsce bardzo wielu przedsiębiorców.

Kolegium Urzędu Patentowego oddaliło wniosek w stosunku do klas 35 i 43. Orzekło, że znak „MAŁA CZARNA” nie jest oznaczeniem opisowym, w tym przypadku dla usług
ze wskazanych klas. Ponadto wytknięto Wnioskodawcy brak przedstawienia dowodów, że oznaczenie to weszło do języka potocznego i jest używane w utrwalonych praktykach handlowych.


autor: Andrzej Przytuła

KONDRAT i Partnerzy

andrzej.przytula@kondrat.pl