Tylko do 8 grudnia 2023 r. można złożyć wniosek o dofinansowanie zgłoszenia znaku towarowego z Funduszu dla MŚP Ideas Powered for Business

Przypominamy, że zbliża się data końcowa ubiegania się o unijne dofinansowanie z Funduszu dla MŚP 2023 (tzw. SME Fund 2023). Okres na składanie wniosków kończy się 8 grudnia 2023 r.

Na chwilę obecną na stronie internetowej Funduszu brak jest informacji, żeby środki finansowe się wyczerpały przed upływem ww. terminu. Zatem cały czas istnieje możliwość zdobycia dofinansowania np. na zgłoszenie unijnego znaku towarowego, znaku towarowego w Polsce lub w innych krajach członkowskich UE albo zgłoszenia znaku towarowego międzynarodowego w WIPO.

Wysokość bonu na znaki towarowe i wzory przemysłowe wynosi maksymalnie 1000 EUR.

Dofinansowanie jest rozdzielane w formie bonów, które mogą być wykorzystane na różne działania w zakresie własności intelektualnej.

Możliwość złożenia wniosku posiada firma, która odpowiada definicji małego i średniego przedsiębiorstwa, z siedzibą w kraju członkowskim UE. Zatem zakwalifikuje się zarówno osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jak i spółki. Może to być przedsiębiorstwo maksymalnie średnie, tj. które: zatrudnia do 250 pracowników, ma roczny obrót do 50 mln EUR a jego całkowita suma bilansowa wynosi do 43 mln EUR.

Każde MŚP może ubiegać się o jeden bon na dany rodzaj działania związanego z własnością intelektualną. Bon jest ważny przez 2 miesiące. Z możliwością przedłużenia o kolejne dwa miesiące. W tym czasie należy dokonać zgłoszenia znaku towarowego czy też wzoru oraz wystąpić o zwrot poniesionych opłat. Inaczej bon wygaśnie. Można ubiegać się o jedno dofinansowanie na rok. Przypisane jest ono do konkretnego podmiotu.

Można ubiegać się o zwrot 75% opłat za znaki towarowe i wzory przemysłowe – za uzyskanie ochrony znaku towarowego lub wzoru w UE lub też w krajach członkowskich UE. Opłaty za międzynarodowe znaki towarowe i wzory administrowane przez WIPO mogą podlegać zwrotowi w wysokości do 50%.

Istnieje możliwość ubiegania się o inny bon: tzw. IP Scan (do maksymalnej kwoty 1 350 EUR) na usługi wstępnej diagnostyki własności intelektualnej, bon patentowy (maksymalnie 1500 EUR) oraz bon na wspólnotową ochronę odmian roślin (maksymalnie 225 EUR).

Szczegóły na temat Funduszu MŚP Ideas Powered for Business można znaleźć w zaproszeniu do składania wniosków.

Przypominamy, że jeszcze przed złożeniem wniosku o dofinansowanie należy wybrać konkretną strategię ochrony własności intelektualnej. Należy ustalić jakiego znaku towarowego będzie dotyczyć zgłoszenie oraz na jakim terytorium będą oferowane wybrane towary czy usługi. Warto dokonać stosownej oceny zdolności rejestracyjnej oznaczenia, a także przygotować wszystkie dokumenty wymagane do złożenia kompletnego wniosku o dofinansowanie począwszy od dokumentu deklaracji dla przedstawiciela po stosowne zaświadczenie VAT oraz  wyciąg bankowy firmy.

 

Pomożemy Ci przejść przez całą procedurę uzyskania dofinansowania.

W celu uzyskania szczegółowych informacji, zachęcamy do kontaktu z Kancelarią – biuro@kondrat.pl


Autorzy:

Andrzej Przytuła, partner, adwokat, Kancelaria KONDRAT i Partnerzy, biuro@kondrat.pl

Natalia Basałaj, radca prawny, Kancelaria KONDRAT i Partnerzy, biuro@kondrat.pl