Jako że zajmujemy się, od strony prawnej, ochroną naszych Klientów przed nieuczciwymi konkurentami, to postanowiliśmy opublikować jedno z ciekawszych zagadnień z jakim się ostatnio spotkaliśmy. Pierwsza z placówek medycyny estetycznej oznaczana jest tytułem naukowym oraz imieniem i nazwiskiem jej założyciela. Jednak ich konkurent zaczął używać tego samego nazwiska dla oznaczania swojej placówki. Czy to legalne? Co mogą zrobić?
Na ten temat pisaliśmy również dla Menedżera Zdrowia.
W Polsce obowiązuje zasada swobody używania imienia i nazwiska, w tym jako tzw. znaku firmowego. Jednak nie jest ona nieograniczona i gdyby się okazało, że zachodzi ryzyko wprowadzenia w błąd pacjentów, a postępowanie konkurenta jest niezgodne z uczciwymi praktykami rynkowymi, to przysługuje Państwu szereg roszczeń, w tym o zmodyfikowanie oznaczenia konkurencyjnej placówki.
Działania marketingowe polegające na wykorzystaniu nazwiska rodowego założyciela firmy czy nazwiska medyka jako nazwy placówki ochrony zdrowia są częstym spotykanym zabiegiem, np. Instytut Kosmetyczny Dr Irena Eris.
Zdarzają się sytuacje, że kilku usługodawców czy medyków w danej branży nosi to samo nazwisko i używa go do oznaczania swoich usług. Przy ocenie legalności takich działań istotna jest specyfika oferowanych usług, ponieważ w razie sporu, przy badaniu czy oznaczenia kolidują ze sobą, bierze się pod uwagę, czy oferowane przez te firmy usługi są konkurencyjne na rynku, a w konsekwencji czy zachodzi ryzyko wprowadzenia w błąd klientów co do ich pochodzenia.
Ochrona może Państwu przysługiwać na gruncie przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jak i prawa własności przemysłowej, jeśli mają Państwo zarejestrowany znak towarowy (oznaczenie placówek).
(…)
Całość artykułu dostępna na blogu: http://prawo-medyczne.info/nazwisko-jak-oznaczenie-placowki-co-jesli-sie-powtorzy-w-branzy.
Autorzy: Andrzej Przytuła, partner, adwokat, Natalia Basałaj (z d. Dyda), radca prawny
KONDRAT i Partnerzy biuro@kondrat.pl
Źródło zdjęcia: www.pixabay.com